מענקי מדינה – עידוד ממשלתי לייצור פתרונות של אנרגיה מתחדשת


איש עסקים

המודעות לחשיבות המעבר לאנרגיות חדשות הולכת וגוברת בכל העולם, וגם בישראל. ידוע לכולם כי מאגרי גז, פחם, נפט ושאר מקורות האנרגיה המתכלה לא יספיקו לעד, ובנוסף הם גורמים לנזק סביבתי עצום. לכן, ממשלות וארגונים בכל העולם החלו לפתח פתרונות של אנרגיה מתחדשת כגון טחנות רוח, מערכות סולאריות לניצול אנרגיית השמש, מתקני ייצור חשמל מפסולת ועוד.

משרד האנרגיה הוא הגוף הממונה מטעם המדינה לפיתוח ולשילוב פתרונות של אנרגיה מתחדשת, במטרה למזער את זיהום הסביבה, וכדי לקדם את הביטחון האנרגטי של המדינה. כדאי לדעת כי ממשלת ישראל קבעה יעד להפחתה משמעותית בפליטת גזי חממה עד שנת 2030, והוגדרו יעדים לאומיים נוספים כמו צמצום צריכת החשמל והגברת ייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת.

עידוד ממשלתי לייצור פתרונות של אנרגיה מתחדשת

כדי לעמוד ביעדים עליהם החליטה הממשלה מבחינת צמצום השימוש במקורות של אנרגיה מזהמת, הוחלט לסייע ליזמים ולארגונים לפתח ולייצר פתרונות חדשים ואיכותיים של אנרגיה מתחדשת. במקביל למענקי מדינה שניתן לקבל כיום בתחום האנרגיה המתחדשת, גם חלק מהבנקים המסחריים החלו להציע ליזמים לקבל מימון בתנאים אטרקטיביים להתקנת גגות סולאריים.

מאחר ועלויות הפיתוח והייצור של פתרונות של אנרגיה מתחדשת הן גבוהות, המדינה מציעה מענקים שונים ליזמים ולחברות בתחום. כדאי לדעת כי בדצמבר 2017 הממשלה אישרה את התוכנית הלאומית להתייעלות אנרגטית של משרד האנרגיה והעומד בראשו, ולאחר שבשנת 2017 משרד האנרגיה, בשיתוף המשרד לאיכות הסביבה ומשרד האוצר, העניקו מענקי מדינה לפרויקטים בתחום ההתייעלות האנרגטית בהיקף של 75 מיליון ₪, סכום דומה אושר גם לשנת 2018.

יזמים ועסקים בתחום האנרגיה המתחדשת יכולים להגיש בקשה מסודרת לקבלת מענקי מדינה ו/או הלוואות בתנאים אטרקטיביים. המדינה הקימה קרן הלוואות ייעודית כדי לעודד יזמים להשתלב וליזום פרויקטים בהתייעלות אנרגטית ובייצור פתרונות של אנרגיה מתחדשת. תנאי הסף שנקבעו הם:

  • עסק מאוגד בישראל בעל ותק של לפחות 3 שנים.
  • חשבונות העסק אינם מוגבלים או מעוקלים.
  • ההלוואה המיועדת לפרויקט היא בהיקף של עד 85% מעלות הפרויקט.
  • סכום ההלוואה הוא עד 20% ממחזור העסקים של הארגון הלווה.
  • תקופת החזר ההלוואה עד 7 שנים.
  • ועדת האשראי קובעת את הערבויות מצד היזם.

כדי לקבל מענקי מדינה לייצור פתרונות של אנרגיה מתחדשת יש להגיש בקשה לקרן הרלוונטית. את הטפסים ממלאים באתר המקוון, הטופס נבדק על ידי הגורמים שמונו לכך על ידי הממשלה, ואם הבקשה מאושרת היא מועברת להמשך טיפול על ידי הבנק המלווה.

למידע נוסף, לייעוץ ולשיפור הסיכוי לקבל מענקי מדינה לייצור פתרונות של אנרגיה מתחדשת – השאר פרטים ליצירת קשר בטופס המצורף. הצוות המקצועי של הלוואות אקספרס לעסקים יחזור אליך וילווה אותך כל הדרך עד קבלת המענק או ההלוואה.

קרנות שיוכלו לעניין אתכם:

קרן BDSK בערבות המדינה

קרן נס הסוכנות היהודית